Trudne dziedzictwo, w poszukiwaniu tożsamości

Trudne dziedzictwo, w poszukiwaniu tożsamości

Zapraszamy na spotkanie „Trudne dziedzictwo. W poszukiwaniu tożsamości” w czwartek, 13 lutego o godzinie 19.00 do sali KIK przy ul. Freta 20/24A (II piętro).


Autorka w ciekawy i przyciągający uwagę sposób, odwołując się do klasycznych dzieł literatury, podejmuje temat naszego duchowego dziedzictwa i kształtowania się tożsamości kulturowej i narodowej, będących schedą pokoleń, z którą do tej pory nie potrafimy się uporać.

„Penelopa narodów-
Co utkała to pruła
Zalotników zachłanność
Dopełniła jej los”

Ten wers z piosenki Jacka Kaczmarskiego, będący mottem książki Aleksandry Domańskiej „Bohatyrowicze. Szkice do portretu”, w swej zwięzłości oddaje wiele z przekazu publikacji i sam mógłby być zachętą do spotkania i rozmowy.

„Rola myślenia wobec iluzji jest podwójna. Polega na
zdemaskowaniu iluzji i na pokazaniu jej prawdy. Bo nie
ma iluzji bez okrucha zawartej w niej prawdy” – pisze ks. J. Tischner w „Etyce Solidarności”. „(Iluzja) i to myślenie nad polską iluzją w poszukiwaniu prawdy jest nam bardzo potrzebne”.

Gościem Warszawskiego Klubu „TP” będzie Aleksandra Domańska – pisarka, reżyserka, absolwentka filologii polskiej UW i reżyserii dramatu PWST w Krakowie, autorka spektakli teatralnych, telewizyjnych i filmu dokumentalnego „Wilcza 11” oraz książek: „Ulica cioci Oli”, „Ulica Pogodna” i „Grzybowska 6/10. Lament”.

Rozmowę poprowadzi Paweł Stachowiak – politolog, historyk, wykładowca na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM. Zajmuje się najnowszą historią Polski, problemami pamięci zbiorowej i polityki pamięci, a także funkcjonowaniem Kościoła w życiu publicznym. Członek Klubu „Tygodnika Powszechnego” w Poznaniu.

Podczas spotkania będzie można nabyć książkę w promocyjnej cenie.

Comments are closed.